XIII Forum Wymiany Doświadczeń dla Pełnomocników Systemu Zarządzania – relacja


Stało się już tradycją, że co roku w październiku goszczę na Forum Wymiany Doświadczeń dla Pełnomocników Systemu Zarządzania organizowanym przez TÜV Akademia Polska. W tym roku forum odbyło się w Wiśle w hotelu Gołębiewski.
Ponieważ oprócz roli uczestnika, przebywałem tam też w charakterze męża i ojca, nie ze wszystkich  zajęć i atrakcji udało mi się skorzystać. Te, w których uczestniczyłem, warte są jednak wspomnienia.

W tym roku Forum Wymiany Doświadczeń dla Pełnomocników Systemu Zarządzania odbywało się równolegle z podobnymi wydarzeniami  dedykowanymi dla branży motoryzacyjnej i spożywczej. W części zajęć brali udział uczestnicy równoległych forów.

System zarządzania a strategia firmy

Pierwsze zajęcia poprowadziła Beata Łuczak (Auditor Wiodący TÜV Rheinland Polska) oraz Grzegorz Grabka (Auditor Senior, Dyrektor Działu Certyfikacji Systemów TÜV Rheinland Polska).
Temat tych zajęć brzmiał: „System zarządzania a strategia firmy”. Prowadzący postanowili przeanalizować normę ISO 9001 pod kątem zawartych w niej elementów zarządzania strategicznego. Wydawać by się mogło, że norma ta w ogóle o zarządzaniu strategicznym nie mówi. Nic bardziej mylnego. Choć zarządzanie strategiczne nie pojawia się tam wprost, okazuje się, że temat ten jest obecny w tym standardzie.
Uczestnicy wykładu mieli również okazję usłyszeć co nieco na temat normy ISO 9001:2015.

Zarządzanie ryzykiem w ujęciu biznesowym

Drugie z kolei zajęcia dotyczyły zarządzania ryzykiem w ujęciu biznesowym. Temat ten zaprezentowała Dorota Fernes – trener TÜV Rheinland Polska.
Prowadząca w skrócie przedstawiła historię zarządzania ryzykiem oraz standardy, które w tej dziedzinie są stosowane, począwszy od norm narodowych, a na ISO 31000:2009 skończywszy. Po krótce omówiła też podstawy teoretyczne zarządzania ryzykiem.
Osobiście liczę, że tematyka ta będzie poruszona na kolejnych forach i będzie okazja, by przeprowadzić również zajęcia warsztatowe dotyczące tej tematyki.

W pierwszym dniu Forum wybrałem się jeszcze na prelekcję dotyczącą FMEA, prowadzoną przez Wiesława Szozdę (Auditora Wiodącego TÜV Rheinland Polska).
Na tych zajęciach szczególną satysfakcję sprawił mi fakt, iż temat był zilustrowany sporą ilością przykładów. Pozwoliło to na zrozumienie tematu, nawet wśród osób, które na co dzień z FMEA nie mają styczności.
Ilość przykładów nie była jednak dla mnie zaskoczeniem. W poprzednich latach Pan Szozda również bogato ilustrował swoje zajęcia. Z pewnością pomaga to wynieść z tych wykładów bardzo wiele.

Definiowanie niezgodności, ich przyczyn i działań korygujących na bazie metodologii 8D

Drugi dzień rozpoczął się od zajęć warsztatowych. Uczestnicy do wyboru mieli następujące tematy:
„Gospodarka opakowaniami i opłata produktowa”
„Doskonalenia techniki przeprowadzania audytów wewnętrznych”
„Definiowanie niezgodności, ich przyczyn i działań korygujących na bazie metodologii 8D”.
Wybrałem ostatni temat. Zajęcia warsztatowe były prowadzone przez śmietankę audytorów ISO/TS TÜV Rheinland Polska. Po wstępie teoretycznym zostaliśmy podzieleni na grupy, z których każda otrzymała niezgodność do analizy. I tu okazało się, że nie tylko prowadzący są „śmietanką”. Wśród uczestników większość stanowili reprezentanci branży motoryzacyjnej, dla których temat zajęć to chleb powszedni. Wszystkie grupy ze swoimi zadaniami poradziły sobie bardzo szybko. O dziwo, mimo że każda grupa otrzymała inną niezgodność, okazało się że większość wskazała zbliżone przyczyny. Były to przyczyny związane ze świadomością pracowników i kierownictwa.

Dlaczego zebry nie mają wrzodów?

Ostatnie zajęcia rozpoczęły się od pytania „Dlaczego zebry nie mają wrzodów?”. Każdy stały bywalec Forum Wymiany Doświadczeń dla Pełnomocników Systemu Zarządzania, słysząc tego typu pytanie już wie, że swój występ rozpoczyna Andrzej Szastok – Trener Biznesu, Coach, Doradca Personalny i  Wizerunkowy oraz Specjalista Marketingu Politycznego.
Wykład jednak nie był na temat zebr, a na temat zarządzania stresem i kontrolowania emocji. Pan Andrzej to prawdziwa gwiazda Forów. Prowadzone przez niego zajęcia to mieszanka szerokiej wiedzy z zakresu psychologii i socjologii z ogromnym poczuciem humoru. Jak co roku, tak i teraz, miałem wrażenie, że uczestniczę w występie kabaretowym (w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu). Nie ma chyba drugiej osoby, która o sprawach poważnych potrafi mówić w taki sposób, że tworzy atmosferę zabawy, utrzymując przy tym wysoki poziom merytoryczny.

Podsumowanie

Tak, jak wspomniałem, tegoroczne forum było dla mnie szczególne. Z tego powodu nie mogłem uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Jestem jednak przekonany, że te, które pominąłem stały na równie wysokim poziomie, co te, w których uczestniczyłem.
Z pewnością na wysokim poziomie stała część rozrywkowa, czyli uroczysta kolacja i występy kabaretowe. Tu niestety również mnie zabrakło. W kuluarach jednak dowiedziałem się, że zabawa była przednia.
Mimo, że nie byłem w stanie w pełni skorzystać z atrakcji tegorocznego Forum jestem bardzo zadowolony. Szczególnie z ciepłego podejścia i zaangażowania w związku z obecnością na Forum „najmłodszego uczestnika” – mojego miesięcznego synka. CSR na najwyższym poziomie. Czekam już na przyszłoroczne Forum.

Polecane szkolenia

Left
Right